share this article

(English below)

Situation #14’te FA İstanbul ekibi, sizi gıda fiyatlarında son zamanlarda yaşanan artışla birlikte kentle ilişkisi daha da çıkmaza giren İstanbul’daki güncel ve tarihi kentsel tarım uygulamalarına yakından bakmaya davet ediyor. Petrol fiyatlarındaki sürekli yükseliş ve gıda tedarik zincirlerinin kat ettiği uzun mesafeler taze gıdaya erişimi giderek zorlaştırırken kentlilerin tarımsal üretimle olan ilişkisini düşünmek gün geçtikçe daha elzem hale geliyor. Ekonomik ve idari baskılar altında işlenmeye devam eden sadece birkaç örneği günümüze kalmış olsa da, kent bostanları ve diğer tarımsal üretim arazileri, Bizans döneminden 20. yüzyılın son çeyreğine kadar İstanbulluların taze gıda ihtiyacının karşılanmasında önemli aktörler olmuştur. Dört bir taraftan soylulaştırmanın etkilerine maruz kalan konumuyla tescilli tarihi bostan statüsündeki Piyalepaşa Bostanı ise, tarım arazilerinin kent merkezinden itilişini ve baskıcı metotlarla sistematik bir şekilde yok edilişini irdelemek için önemli örneklerden biri.

Bu etkinlikte, Osmanbey’de buluşup mahalle aralarından yürüyerek inşaatlarla çevrili Piyalepaşa Bulvarı üzerinden Piyalepaşa Bostanı’na ulaşmak için kullanılabilecek farklı rotaları ve erişilebilirliklerini deneyimleyeceğiz. Ardından bostanda birlikte vakit geçirerek, bostanların ve bostancıların belirsiz legal statülerini, kent bahçeleri çevresinde oluşan dayanışma pratiklerininin olanaklarını ve zorluklarını tartışıp, bir taraftan da bostan topluluğuna nane ve kuzukulağı bitkileri arasındaki yabani otları toplama işinde yardım ediyor olacağız. Kolektif okumalar aracılığıyla kentsel tarım arazilerinin geçmişini, güncel problemlerini ve onları ayakta tutan direniş pratiklerini konuşurken aynı zamanda yerel yönetimlerin bu alanların yokluğunu rehabilite etmek için ürettiği hobi bahçelerinin yaygınlaştırılması gibi çözümlerin etkilerini de tartışacağız. 

Katılımın ücretsiz olduğu FA Situation #14, 28 Mayıs Cumartesi gerçekleşecek ve yaklaşık 3 saat sürecek. Katılmak için bu formu doldurabilirsiniz. Etkinliğe dair detaylı bilgiler ve buluşma saati etkinlik öncesinde iletilecek.

___________________________

For Situation #14, FA’s Istanbul team invites you to reconnect with current and historical urban agricultural practices in Istanbul, especially now that food prices continue to escalate. As a result of the constant rise in oil prices and the long distances that food supply chains cover, there is an immediate urgency to rethink the relationship between citizens and agricultural production in terms of food accessibility. Even though only a few examples of historical market gardens are still being maintained in the face of economic and administrative pressures, market gardens and agricultural production lands fed the city for a long time and has become a part of the cultural heritage of Istanbul since the Byzantine era. Piyalepaşa Market Garden, which has the status of a registered historical market garden, is one of the key examples for examining the systematic removal of agricultural lands from the city centre by oppressive tactics and creeping gentrification.

In this event, we will experience the different routes and the inaccessibility of reaching Piyalepaşa Garden by passing through Osmanbey Neighbourhood and highly gentrified Piyalepaşa Boulevard. We will spend some time together in the garden discussing issues such as the precarious conditions that market gardens and their gardeners have been experiencing, the possibilities and challenges of  supportive community building and solidarity practices around urban gardens, while also helping the garden community with the hard work of picking up wild herbs between mint and sorrel plants. Through collective readings, we would like to critically discuss the history, existence, resistance and removal of agricultural lands, and also unsustainable attempts of the municipality such as creating hobby gardens in order to restore the absence of urban farm lands. 

FA Situation #14 is a free event. It will take place on Saturday, May 28th, and will last around 3 hours. If you would like to join, please fill in this form. You will receive all the practical information and the exact location prior to the event.