share this article

(English below)

Situation #8’de, FA İstanbul ekibi kent haklarına erişimde pandemi sürecinde güçlenerek artan eşitsizlikleri mevcut turist ayrıcalıklarını tersine çevirerek tartışmayı hedefliyor. Kentlilerin hem yerel tur rehberi hem de yerel turist rolü üstlenecekleri “Fake Tour”da katılımcılar Haliç-Karaköy sahil şeridinde yer alan tartışmalı projeler Galataport ve Haliçport’la denizden ilişki kurma imkanlarının peşine düşecek. Kıyıları “halka açma” iddiası altında, şeffaf olmayan bir planlama, tasarım ve inşaat süreciyle lüks otel, restoran ve mağazalardan oluşan tüketim mekanları olarak kente eklemlenen sermaye odaklı bu iki proje, kentlilerin kıyı şeridiyle fiziksel ve görsel ilişkisini uzun zamandır engelliyor. Tur sırasında, tamamlanmasına kısa süre kalan Galataport ve Haliçport projelerinin kentte kapladığı alanın nasıl dönüştüğünü görmek ve bu alanlar üzerinden farklı bir diyalog kurmanın imkanını araştırmak amaçlanıyor.

Fake Tour, kentteki turist ayrıcalıklarını incelerken, gürültülü müzikleri ve temalı partileriyle İstanbul’da turizmin en çok bilinen klişelerinden biri olarak Boğaz turlarını araçsallaştırıyor. Kentli, kent algısından giderek silinen ve gündelik hayatın parçası olmaktan uzaklaşan kıyı hattı ve deniz ile daha çok deniz toplu taşıma hatlarına sıkışmış bir ilişki kurabiliyor. Bu durumu sorunsallaştıran Fake Tour, turistlerin Boğaz’la ayrıcalıklı ilişkilenme biçimini araçsallaştırarak, bu iki proje alanının karadan görülemeyen inşaat süreçlerine denizden tanıklık etmeyi ve alanlardaki etkin gözetleme pratiklerinin sınırlarını zorlamayı amaçlıyor. Haliç Metro Köprüsü’nün altından başlayıp, Galataport ve Haliçport şantiyelerine güvenli ve yasal bir mesafede mümkün olduğunca yaklaşacak olan tur, şantiyelerin önünde demir atıp bu alanların kent hakkı ve çevre adaleti gibi pencerelerden tartışmaya açıldığı bir ortam yaratmanın yanı sıra karadaki çalışanlarla diyalog kurmanın olasılık ve sınırlarını keşfedecek. 

Katılımın ücretsiz olduğu FA Situation #8, 23 Ekim Cumartesi ve 24 Ekim Pazar günleri gerçekleşecek ve yaklaşık üç saat sürecek. Fake Tour’a katılmak için bu formu doldurabilirsiniz. Etkinliğe dair detaylı bilgiler ve buluşma saati etkinlikten 1 gün önce iletilecek.

___________________________

In Situation #8, FA’s Istanbul team will explore the possibilities of subverting the tourist privileges that currently exist in Istanbul by becoming local “tour guides/tourists” and leading a “Fake Tour”. This Fake Tour will take participants on a trip to two controversial construction sites, Galataport, and Haliçport, both of which are located on a coastline at the seashore of Haliç-Karaköy. Helped along by an extremely opaque development process, financial interests have sought to transform these two areas into a new tourist attraction by constructing spaces of consumption such as retail shops, luxury hotels, etc. and the (as yet unfinished) megaprojects have already been blocking citizens’ visual and physical access to the Bosphorus for many years. As they near completion, this situation aims to open up new ways of seeing and interacting with such controversial sites.

The tour will play with one of the most well-known cliches that have come to be attached to tourism in Istanbul: boat tours for tourists on the Bosphorus that host themed parties playing loud music. Besides the routes of public ferries connecting the European and Anatolian sides of Istanbul, it is unusual for citizens to see the coastline closely. With that in mind, this tour will give an opportunity to get a closer look at the progress of the constructions, while also challenging the surveillance over these rapidly gentrifying areas. The route will take a boat holding up to 15 passengers from Karaköy, passing as close as possible to the construction sites of GalataPort and HaliçPort, anchoring in front of the sites in a safe and legal distance and observing the sites, discussing the development plans for the areas with participants and also trying to see if it is possible to start a conversation with construction workers/securities on land.

FA Situation #8 is a free event. It will take place on Saturday and Sunday, October 23th and 24th, and will last around 3-4 hours. If you would like to join, please fill in this form. You will receive all the practical information and the exact location one day before the event.